امتیاز: 
تعداد مشاهده: 334551 بار

روش اورژانسی جلوگیری از بارداری

 
بارداری ناخواسته و بدون آمادگی قبلی، مطلوب هیچ زوجی نیست. لذا آشنایی با روشهای اورژانسی پیشگیری از حاملگی از اهمیت بالایی برخوردار است. جهت جلوگیری اورژانسی از بارداری، باید دوز اول (دو قرص اچ دی یا چهار قرص ال دی) را تا 72 ساعت پس از آمیزش و دوز دوم را 12 ساعت بعد از دوز اول مصرف نمود. روش دیگر میل کردن دو قرص لوونورژسترل بعد از نزدیکی (تا 72 ساعت بعد) است.
سالها قبل انسانها در مقابل بارداري، هيچ راه اطمينان بخشي نداشتند که از وقوع آن جلوگيري به عمل آورند. تنها راه، انتظار فرا رسيدن قاعدگي بعدي بود. در حقيقت سرنوشت خود را به طبيعت واگذار مي‌کردند تا چه اتفاق خواهد افتاد. آيا آنها با يک حاملگي ناخواسته مواجه خواهند شد يا بخت يارشان بوده و اين بار هم از معرکه سالم خواهند جست. ليکن در حال حاضر روشهايي در دسترس است که اگر اتفاقاً مقاربت بدون استفاده از روشهاي جلوگيري صورت گيرد، مي‌توان از آن روش ها استفاده کرده و تا حدود قابل توجهي از بارداري جلوگيري نمود. شستشوي مهبلي، مصرف هورمونها، استفاده از IUD مسی از آن جمله اند. اولین و مهمترین روش جلوگیری از بارداری بعد از انجام نزدیکی مشکوک یا نزدیکی بدون روش ها و وسایل جلوگیری، استفاده از قرص های اچ دی (HD) و ال دی (LD) است. در این روش، بعد از نزدیکی تا 72 ساعت بعد از آن باید دو عدد قرص اچ دی (یا چهار عدد قرص ال دی) با مقدار مناسبی آب میل شود و 12 ساعت پس از اولین قرصها، دوباره اینکار تکرار شود. یعنی دوعدد اچ دی (یا چهار عدد ال دی) دوباره میل گردد. هر چقدر اولین دوز قرص ها زودتر بعد از نزدیکی مصرف شوند امکان جلوگیری از بارداری بيشتر خواهد بود و هرچه به 72 ساعت بعد از نزدیکی عقب انداخته شود این امکان بعید تر خواهد شد. اگر تا دوساعت بعد از خوردن قرص ها، استفراغی صورت گیرد باید آن نوبت دوباره میل شود ولی استفراغ بعد از دوساعت ایرادی ندارد چون قرص ها به احتمال زیاد تا آنموقع جذب شده اند. روش دیگر و جدیدتر استفاده از قرص لوونورژسترل Levonorgestrel است. در این روش لازم است فقط یک دوز دو قرصی (دو قرص همزمان) از لوونورژسترل خوراکی میل شود. بهتر است تا 24 ساعت پس از نزدیکی این قرص ها استفاده گردند تا بهترین اثر جهت جلوگیری از بارداری ایجاد شود ولی تا 72 ساعت بعد از نزدیکی هم می توان از این روش بهره گرفت. نکته مهم این است که این روش ها نباید زیاد مورد استفاده قرار گیرد و مضرات زیادی دارد. لذا فقط در موارد اورژانس و بسیار محدود می توان از آن استفاده نمود. پس به طور خلاصه جهت جلوگیری اورژانسی از بارداری، باید دوز اول (دو قرص اچ دی یا چهار قرص ال دی) را تا 72 ساعت پس از آمیزش و دوز دوم آن را 12 ساعت بعد از دوز اول مصرف نمود. یا اینکه فقط دو قرص لوونورژسترل تا 72 ساعت بعد از نزدیکی میل گردد. و نهایتا اینکه جدیدا از روش کارگذاشتن آیودی مسی (IUD) در رحم تا 96 ساعت بعد از بارداری هم استفاده می شود.

نظر کاربران

  • از فرم زیر برای ثبت دیدگاه خود استفاده بفرمایید.
  • مسئولیت محتوای دیدگاه کاربران بر عهده ی خود آنان می باشد.
افتخارالسادات
باسلام زحمت کشیدید، خیلی برام جالب بود این روش.
کاربر مهمان
خیلی جالب بود. ممنون
مطلب جالبی بود
کاربر جدید
ممنون
مهدی علی پور
بسیار آموزنده و کاربردی بود دکتر
کاربر مهمان
ممنون
سیدحامدسیدصدری
با سلام اگر امکان وجود دارد کمی بیشتر ریز مطالب گفته شود با تشکر
کاربر مهمان
ببخشید آی یو دی که نوشته چیه؟
کاربر مهمان
آیودی وسیله ای هست که داخل رحم خانم ها میذارن برای جلوگیری
ببخشید من برای پیشگیری اورژانسی از ال دی استفاده کردم (سه نوبت با فاصله های 12ساعتی و هر نوبت 2قرص)آیا اشتباه کردم؟بدون انزال داخل واژن احتمال بارداری وجود داره؟
بعد از چه مدت زمانی از مصرف قرص ال دی با همین شیوه که نوشتید باید منتظر پریود شدن باشیم؟آیا باید نهایتا تا یک هفته بعد پریود شد؟ یا اینکه ازتاریخ قاعدگی ماه قبل باید منتظر باشیم؟
کاربرویژه
اگه دوتاازین قرص خورده شه دوازده ساعت دیگه دوتا خورده شه عوارض داره؟
اگه از قرص ال دی به صورت نامنطم استفاده بشه بعداز قرص لوژسترون به فاصله 12 ساعت 2 عدد مصرف شود احتمال بارداری هست؟
صدف احمدوند
با تشکر از شما می خواستم بپرسم بعد از نزدیکی مشکوک باید هر 18ساعت 1قرص ال دی مصرف شود یا 4قرص یکجا قبل از گذشت 72ساعت؟
کاربر مهمان
اگر بعد از گذشت 16ساعت از نزدیکی مشکوک 1قرص ال دی و بعد از اون به فاصله هر 18ساعت 1قرص تا 72ساعت خورده شود آیا احتمال پیشگیری وجود دارد؟
خیلی واضح در مورد این قرص توضیح دادین می شه گفت که بهترین بود در چندین سایتی که جستجو کردم------ بسیار ممنونم ------- موفق باشید
اگر در ماه اول بارداری قرص های دوقلو خورده شود، چه میشود؟
farzane576
عالی بود
میخواستم ببینم خوردن این قرص هر 5 الی 6 ماه یکبار ممکن است که باعث نازایی شودمتشکرم
من این کار را انجام دادم الان 2 روز است که پریود نشدم ایا میشود دوباره این قرص را مصرف کنم
اگر دو روز بعد از روش اورژانسی دوباره احتمال بارداری برود آیا می توان مجددا از روش اور ژانسی استفاده کرد؟
ارمان
خیلی مفید بود ولی علایمی که نشاندهنده تاثیرگذاری مثبت قرص اورژانسی میشود رابیشتر توضیح دهید
کاربر مهمان
خیلی عالی سایتتون!
مضطرب
از ایودی بیشتر اطلاعات بدید
خیلی ممنون این روش جلوگیری اورژانسی را در کلاس های تنظیم خانواده قبل از دوران عقد به ما گفته بودن خوشبختانه درست یادم بود سریعا 4 قرص ال دی خوردم الانم منتظرم 12 ساعت بگذره و 4 تا دیگه رو بخورم امیدوارم که جواب بده ممنون
خيلي مفيد بود ولي ميشه بگين كه از قرص هاي اورژانسي استفاده كنيم چطور از مثبت بودن اين روش اطلاع پيداكنيم
فرید ارشاد
زنم از این قرص ها استفاده کرد ولی نمیدونم چرا حامله شد میشه درست توضیح دهید ممنون
دانیال
ممنون مطالب جالبی بود
مطالب اموزنده ای بود
بسیار عالی
بهزاد
خیلی خوب بودممنون
مهديه
مرسي خوب بود
ممنونم
سلمان
خوب بود
خوب بود
وای مونده بودم چیکارکنم.ممنون ازاطلاعات مفیدتون
کسوران
عالی بود
سرباز دلتنگ
دمتون هات رفقا
مهسا7710
خیلی خوب بود
عالی بودمرسی
عالی بود
شایلان
مطلب کم اما کامل بود باز هم تشکر

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر بنویسید