پیودرما گانگرنوزوم

پیودرما گانگرنوزوم

پیودرما گانگرنوزوم یک درماتوز نوتروفیلیک غیر عفونی و التهابی اولسراتیو پوستی می باشدکه معمولا با پوسچول شروع می شود و به سرعت پیشرفت کرده و به زخم دردناک با حاشیه بنفش رنگ تبدیل می شود و با ظهور نشانه های بالینی و رد سایر بیماری های اولسراتیو پوستی تشخیص داده می شود.

سیاه زخم

سیاه‌ زخم یک‌ بیماری‌ حاد عفونی‌ و قابل‌ انتقال‌ بین‌انسان‌ و حیوان‌ می‌باشد. مخزن‌ این ‌بیماری در دام‌ (عمدتا گوسفند، بز وگاو) بوده‌ و با مرگ‌ و میر بالا و سریعی‌همراه‌ است
شب ادراری در کودکان
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

شب ادراری در کودکان

هنگامی که یک کودک دارای شب ادراری است که در پایان 5 سالگی شب ها خود را خیس کند. هر قدر میزان شب ادراری در کودکی بیشتر باشد، بیماری وی شدیدتر است و این گونه کودکان نیازمند مداخله زودرس و تهاجمی هستند.
مراقبت‌های پیش از بارداری

مراقبت‌های پیش از بارداری

بسياري از بيماري ها و مشكلات جدي و خطرناك وجود دارند كه مي توان قبل از بارداری با كمترين هزينه و به راحتي آن ها را شناسايي و يا درمان نمود و از تاثير آن ها بر حاملگي جلوگيري كرد. پس اگر در آينده نزديك قصد داريد صاحب فرزندي شويد، حتما براي انجام "مراقبت هاي پيش از بارداري" به ماما يا پزشك خود مراجعه نماييد.

مشکلات پس از زایمان

"مشكلات بعد از زايمان": خونريزي پس از زايمان،علل و درمان خونريزي غيرطبيعي در دوران نفاس ، علل و درمان تب نفاسي، ضعف و ، بي حالي پس از زايمان،غم و اندوه پس از زايمان ،افسردگي پس از زايمان

بیماری هیرشپرونگ

بیماری هیرشپرونگ نقصی مادرزادی است که هنگام تولد روده بزرگ را تحت تأثیر قرار می دهد بدین شکل که روده از بدو تولد عملکرد طبیعی نداردو سلول های عصبی که ماهیچه های روده ای را تحریک می کند تا از طریق روده ها مدفوع به بیرون بدن هدایت شود دچار اختلال است

پیکا

پيكا بيماري است كه در اثر ميل شديد داشتن به خوردن غذاها و يا خوردن مواد عجيبي كه اصلا ارزش غذايي ندارند به وجود مي‌آيد.اين بيماري بيشتر در كودكان مخصوصاً سنين 6-1 سال و گاهي هم در خانم‌هاي باردار ايجاد مي‌شود.

پاروویروس - بیماری پنجم

ساده ترين ويروس هاي جانوری DNAدار پاروويروس ها مي باشند . به دلیل اینکه دارای ژن هاي کمی هستند، ويروس متاثر از سلول ميزبان و يا یک ويروس کمک کننده ي ديگري تکثیر پیدا می کند. فقط پاروويروس B19 در انسان خاصيت بيماري زايي دارد .و عامل ایجاد یک بیماری عفونی به نام بيماري پنجم می باشد.
سکسکه

سکسکه

سكسكه به معنی انقباضات تکراری و غیر ارادی عضلات دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده ای است. در حقیقت هق های پی در پی ای كه انسان را اذیت مینماید و در مواردی بیماری نام می گیرد.
حاملگی‌های پرخطر

حاملگی‌های پرخطر / بخش سوم

از مهمترین و شایع‌ترین عوامل ایجاد حاملگی پرخطر، می‌توان به دیابت بارداری اشاره کرد. البته اكثر زنان مبتلا به ديابت حاملگي بعد از زايمان بهبود مي يابند؛ اما ابتلا به اين بيماري احتمال ابتلا در حاملگي هاي بعدي و يا ابتلا به ديابت نوع دو در آينده را افزايش مي دهد.
حاملگی‌های پرخطر

حاملگی‌های پرخطر / بخش دوم

در موارد نادر، ممکن است مایع آمنیوتیک کمتر از حد طبیعی باشد که این مورد از حاملگی‌های پرخطر محسوب می‌شود. همچنین بارداری دوقلویی یا چندقلویی هم نسبت به بارداری تک قلویی از ریسک بالاتری برخوردار است.
حاملگی‌های پرخطر

حاملگی‌های پرخطر / بخش اول

برخی موارد مانند حاملگی در سنین بالا یا سنین پایین جزء حاملگی‌های پرخطر محسوب می‌شوند. همچنین زیاد بودن مایع آمنیوتیک که جنین در آن شناور است و از طریق آن تغذیه می‌کند، نیز می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.
دخانیات و بیماریهای دهان و دندان

دخانیات و بیماریهای دهان و دندان

استعمال دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان – و به خصوص پوسیدگی دندانی- است. سموم موجود در دود سیگار باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بيماري‌هاي لثه، لقي دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان مي‌شود. همچنین به دنبال مصرف دخانیات، بزاق ترشح شده در دهان کاهش می‌یابد.
تغذیه و سلامت دندان

تغذیه و سلامت دندان (بخش دوم)

در بخش دوم، علاوه بر معرفی عوامل موثر بر پوسیدگی‌زایی مواد غذایی، توصیه‌هایی هم برای سلامت بیشتر دهان و دندان خواهیم داشت.
تغذیه و سلامت دندان

تغذیه و سلامت دندان (بخش اول)

دندان‌‌ها از مهم‌ترین اعضای بدن هستند که علاوه بر کارایی موثرشان، در زیبایی چهره انسان نیز نقش بسزایی دارند و بنابراین نگهداری از آن‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان برای همه ما مهم و حیاتی است. یکی از راه‌های مراقبت از دندان‌ها، رعایت اصول تغذیه سالم و به خصوص پرهیز از خوردن بیش از حد مواد قندی و شیرین است.
زگیل تناسلی
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

زگیل ناحیۀ تناسلی

امروزه در بسیاری از جوامع شایع ترین بیماری آمیزشی زگیل تناسلی است. عامل ایجاد این بیماری ویروسی به نام پاپیلوم انسانی است که دارای انواع مختلف می باشد. این بیماری درمان قطعی ندارد.
حوادث مربوط به دندان

حوادث مربوط به دندان

بعضی از دندان‌ها نسبت به بعضی دیگر حساس‌تر به ضربه هستند. در صورت ایجاد آسیب ضربه‌ای به دندان، باید حتماً به پزشک مراجعه شود. همچنین راهکارهایی برای پیشگیری از آسیب به دندان وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها، نحوه صحیح مسواک زدن است.
ناتوانی جنسی
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

علل پزشکی ناتوانی جنسی

دیابت، فشار خون بالا، چاقی و زیادی وزن، چربی بالای خون، آرتریت (التهاب مفاصل)، بیماریهای عفونی از علتهای پزشکی ناتوانی جنسی می باشند.
غربالگری سرطان سینه
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

راهنمای غربالگری سرطان سینه - ماموگرافی

زمانی به آموزش خانم ها برای معاینه دوره ای خود و یا معاینه دوره ای توسط پزشک اهمیت زیاد داده می شد ولی امروزه مشخص شده است که هیچکدام از آنها از میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه نکاسته است. شاید نیازهای خانمهای جامعه ما برای غربالگری سرطان سینه متفاوت از سایر جوامع باشد.
تغییرات مخاط دهانه رحم

تغییرات مخاط دهانه رحم

بسیار مهم است که خانم ها از تغییرات ایجاد شده در بدنشان، طی دوره ماهانه خود باخبر باشند که از مهمترین آنها تغییرات مخاط دهانه رحم است.

صفحه‌ها