دسته بندی دانشنامه سلامت
پیودرما گانگرنوزوم

پیودرما گانگرنوزوم

پیودرما گانگرنوزوم یک درماتوز نوتروفیلیک غیر عفونی و التهابی اولسراتیو پوستی می باشدکه معمولا با پوسچول شروع می شود و به سرعت پیشرفت کرده و به زخم دردناک با حاشیه بنفش رنگ تبدیل می شود و با ظهور نشانه های بالینی و رد سایر بیماری های اولسراتیو پوستی تشخیص داده می شود.
شب ادراری در کودکان
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

شب ادراری در کودکان

هنگامی که یک کودک دارای شب ادراری است که در پایان 5 سالگی شب ها خود را خیس کند. هر قدر میزان شب ادراری در کودکی بیشتر باشد، بیماری وی شدیدتر است و این گونه کودکان نیازمند مداخله زودرس و تهاجمی هستند.
مراقبت‌های پیش از بارداری

مراقبت‌های پیش از بارداری

بسياري از بيماري ها و مشكلات جدي و خطرناك وجود دارند كه مي توان قبل از بارداری با كمترين هزينه و به راحتي آن ها را شناسايي و يا درمان نمود و از تاثير آن ها بر حاملگي جلوگيري كرد. پس اگر در آينده نزديك قصد داريد صاحب فرزندي شويد، حتما براي انجام "مراقبت هاي پيش از بارداري" به ماما يا پزشك خود مراجعه نماييد.
حاملگی‌های پرخطر

حاملگی‌های پرخطر / بخش سوم

از مهمترین و شایع‌ترین عوامل ایجاد حاملگی پرخطر، می‌توان به دیابت بارداری اشاره کرد. البته اكثر زنان مبتلا به ديابت حاملگي بعد از زايمان بهبود مي يابند؛ اما ابتلا به اين بيماري احتمال ابتلا در حاملگي هاي بعدي و يا ابتلا به ديابت نوع دو در آينده را افزايش مي دهد.
حاملگی‌های پرخطر

حاملگی‌های پرخطر / بخش دوم

در موارد نادر، ممکن است مایع آمنیوتیک کمتر از حد طبیعی باشد که این مورد از حاملگی‌های پرخطر محسوب می‌شود. همچنین بارداری دوقلویی یا چندقلویی هم نسبت به بارداری تک قلویی از ریسک بالاتری برخوردار است.
حاملگی‌های پرخطر

حاملگی‌های پرخطر / بخش اول

برخی موارد مانند حاملگی در سنین بالا یا سنین پایین جزء حاملگی‌های پرخطر محسوب می‌شوند. همچنین زیاد بودن مایع آمنیوتیک که جنین در آن شناور است و از طریق آن تغذیه می‌کند، نیز می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.
دخانیات و بیماریهای دهان و دندان

دخانیات و بیماریهای دهان و دندان

استعمال دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان – و به خصوص پوسیدگی دندانی- است. سموم موجود در دود سیگار باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بيماري‌هاي لثه، لقي دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان مي‌شود. همچنین به دنبال مصرف دخانیات، بزاق ترشح شده در دهان کاهش می‌یابد.
تغذیه و سلامت دندان

تغذیه و سلامت دندان (بخش دوم)

در بخش دوم، علاوه بر معرفی عوامل موثر بر پوسیدگی‌زایی مواد غذایی، توصیه‌هایی هم برای سلامت بیشتر دهان و دندان خواهیم داشت.
تغذیه و سلامت دندان

تغذیه و سلامت دندان (بخش اول)

دندان‌‌ها از مهم‌ترین اعضای بدن هستند که علاوه بر کارایی موثرشان، در زیبایی چهره انسان نیز نقش بسزایی دارند و بنابراین نگهداری از آن‌ها و حفظ بهداشت دهان و دندان برای همه ما مهم و حیاتی است. یکی از راه‌های مراقبت از دندان‌ها، رعایت اصول تغذیه سالم و به خصوص پرهیز از خوردن بیش از حد مواد قندی و شیرین است.
زگیل تناسلی
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

زگیل ناحیۀ تناسلی

امروزه در بسیاری از جوامع شایع ترین بیماری آمیزشی زگیل تناسلی است. عامل ایجاد این بیماری ویروسی به نام پاپیلوم انسانی است که دارای انواع مختلف می باشد. این بیماری درمان قطعی ندارد.
حوادث مربوط به دندان

حوادث مربوط به دندان

بعضی از دندان‌ها نسبت به بعضی دیگر حساس‌تر به ضربه هستند. در صورت ایجاد آسیب ضربه‌ای به دندان، باید حتماً به پزشک مراجعه شود. همچنین راهکارهایی برای پیشگیری از آسیب به دندان وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها، نحوه صحیح مسواک زدن است.
ناتوانی جنسی
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

علل پزشکی ناتوانی جنسی

دیابت، فشار خون بالا، چاقی و زیادی وزن، چربی بالای خون، آرتریت (التهاب مفاصل)، بیماریهای عفونی از علتهای پزشکی ناتوانی جنسی می باشند.
غربالگری سرطان سینه
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

راهنمای غربالگری سرطان سینه - ماموگرافی

زمانی به آموزش خانم ها برای معاینه دوره ای خود و یا معاینه دوره ای توسط پزشک اهمیت زیاد داده می شد ولی امروزه مشخص شده است که هیچکدام از آنها از میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه نکاسته است. شاید نیازهای خانمهای جامعه ما برای غربالگری سرطان سینه متفاوت از سایر جوامع باشد.
پروستاتیت باکتریال مزمن
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

پروستاتیت - قسمت دوم، پروستاتیت باکتریال (عفونی) مزمن

از هر 10 نفر مرد 2-1 نفر در طول زندگی مبتلا به این نوع از عفونت از پروستات می شوند. پروستاتیت باکتریال (عفونی) مزمن ناشی از عفونت طول کشیده پروستات می باشد.
پروستاتیت باکتریال
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

پروستاتیت - قسمت اول، پروستاتیت باکتریال (عفونی) حاد

روستات در گردن مثانه قرار دارد و مجرای ادرار پس از شروع از گردن مثانه از وسط پروستات عبور می کند. کار اصلی پروستات در مردان ترشح مایع منی می باشد. التهاب غده پروستات در مردان را پروستاتیت می گویند.
تغییرات مخاط دهانه رحم

تغییرات مخاط دهانه رحم

بسیار مهم است که خانم ها از تغییرات ایجاد شده در بدنشان، طی دوره ماهانه خود باخبر باشند که از مهمترین آنها تغییرات مخاط دهانه رحم است.
مراقبت‌های زمان بارداری

مراقبت‌های زمان بارداری

هنگامی که متوجه بارداری خود شده و می‌فهمید تا 9 ماه دیگر صاحب فرزندی خواهید شد، اولین قدم این است که نزد پزشک متخصص زنان و زایمان بروید تا یک چکاپ کامل از شما به عمل بیاورد. از مهم‌ترین این مراقبت‌ها می‌توان به اندازه‌گیری فشار خون، قد و وزن و تست‌های آزمایشگاهی اشاره کرد.

پیشگیری از بیماری فشار خون

ترک خیلی از عادت‌های بد غذایی و رفتاری و ایجاد بسیاری از عادت‌های خوب و مناسب در زندگی، می‌توانند نقش پیشگیرانه و حتی درمانی در بیماری فشار خون بالا داشته باشند. در این متن به مهمترین عوامل موثر در این زمینه و نحوه کنترل آن‌ها اشاره شده است.
ناتوانی جنسی
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

علل هورمونی ناتوانی جنسی

بطور كلي توليد تستوسترون از طريق محور هيپوتالاموس- هيپوفيز بيضه‌ها تنظيم مي شود و هر عاملي که باعث اختلال در اين محور گردد، سبب کاهش فعاليت بيضه‌ها يا هيپوگوناديسم (کم‌کاري بيضه‌ها) مي شود
بی اختیاری ادراری استرسی
آقای دکتر صفری نژاد، ارولوژیست؛

بی اختیاری ادراری استرسی در خانم ها

در بی اختیاری ادراری استرسی، با هر عملی که فشار داخل شکم افزایش یابد، بی اختیاری ادراری ایجاد می شود؛ مثل سرفه کردن، عطسه کردن، فین کردن، خندیدن، نشستن و بلند شدن، زور زدن، برداشتن چیز سنگین و غیره. گاهی بی اختیاری ادراری استرسی در حین رابطه زناشوئی ایجاد می شود و سبب مشکلات روحی بیشتری می گردد.

صفحه‌ها