دسته بندی دانشنامه سلامت
پیودرما گانگرنوزوم

پیودرما گانگرنوزوم

پیودرما گانگرنوزوم یک درماتوز نوتروفیلیک غیر عفونی و التهابی اولسراتیو پوستی می باشدکه معمولا با پوسچول شروع می شود و به سرعت پیشرفت کرده و به زخم دردناک با حاشیه بنفش رنگ تبدیل می شود و با ظهور نشانه های بالینی و رد سایر بیماری های اولسراتیو پوستی تشخیص داده می شود.

پیشگیری از بیماری فشار خون

ترک خیلی از عادت‌های بد غذایی و رفتاری و ایجاد بسیاری از عادت‌های خوب و مناسب در زندگی، می‌توانند نقش پیشگیرانه و حتی درمانی در بیماری فشار خون بالا داشته باشند. در این متن به مهمترین عوامل موثر در این زمینه و نحوه کنترل آن‌ها اشاره شده است.
ترشحات واژینال

ترشحات واژینال

ترشحات واژینال یکی از خصوصیات فیزیولوژیک در زنان می باشد، و ناراحتی های واژن در بسیاری از خانم ها در دوران باروی کاملاً شایع است. میزان و غلظت این ترشحات در مقاطع مختلف، تغییر می کند، که دارای بو و رنگی خاصی نیستند و شکل ظاهری آن به صورت لزج مثل سفیده تخم مرغ می باشد. که در مواقع مختلف مانند دوران تخمک گذاری، حاملگی و ... میزان آن افزایش می یابد.
شپش

شپش

از حشره های خون خوار می توان شپش را نام برد. این حشره كوچك و بدون بال است كه فرد در هر سن و جنسي و با هر سطح اجتماعي و اقتصادي ممکن است به آن مبتلا شود و حتی در دوران قبل از تاریخ نیز افراد به شپش مبتلا می شده اند. شپش‌ها تنها از خون انسان تغذیه می کنند.
سرطان بیضه

سرطان بیضه

یکی از مهمترین و حساس ترین عضو بدن آقایان بیضه می باشد. این عضو در بخشی به‌نام اسکروتوم قرار دارد و به پشت قاعده آلت تناسلی متصل است. که عمل تولید اسپرم و هورمون های مردانه را انجام می دهد. نکات بسیار زیادی در مورد بیضه وجود دارد مانند نحوه شکل گیری، بیماری های بیضه مانند سرطان بیضه و ... وجود دارد که اطلاعات در مورد این مسائل می تواند کمک شایانی به آقایان جهت حفظ سلامتی این عضو مهم بدن خود نماید.
ژیاردیازیس

ژیاردیازیس

عامل‌ ایجاد کننده اسهال‌ عفونی‌ ژیاردیالامبلیا که یک‌ پروتوزوآ فلاژل‌ دار ‌است، می‌باشد. روده انسان ها و ديگر پستانداران محل زندگی این میکروب می باشد و ژيارديازيس از شايعترين بيماريهاي انگلي در دنيا به شمار ميرود.
شانکرویید

شانکرویید

شانکرویید یا شانکر نرم يك بيماري خاص مناطق گرمسيري می باشد و از آن دسته بیماری هایی است که شایع نمی باشد و از راه جنسی و بوسیله هموفیلوس دوکره ای ایجاد شده و با تشکیل زخم دردناک در ناحیه تناسلی و لنفادنوپاتی اینگوینال این بیماری تشخیص داده می شود.
کزاز

کزاز

کزاز از بیماری های عفونی میباشد که به علت تولید سم از نوعی باکتری با نام كلستريديوم تتاني ایجاد میشود. این باکتری معمولا در مدفوع حیوانات مانند اسب و گاو و همچنین خاک و آب آلوده زندگی میکند و هنگامی که به بدن انسان یا حیوان منتقل میشود، تولیدسم می کند.
بهداشت پوست و مو در حاملگی

بهداشت پوست و مو در حاملگی

یکی از مشکلاتی که زنان باردار با آن رو به رو هستند تحولات دوران بارداری می باشد. یکی از این مشکلات تحولات پوستی است که در مقایسه با شرایط عادی نیاز به مراقبت بیشتری دارد، مانند حرارت بیشتر بدن و پرخون تر بودن بدن و ...
آسپرژیلوس

آسپرژیلوس

بیماریهای قارچی که به علت قارچهای آسپرژیلوس ایجاد می شوند اصطلاحاً آسپرژیلوزیس می نامند. به طور معمول کپکهای آسپرژیلوس در خاک، بر روی گیاهان و مواد آلی در حال فساد دیده می شوند و در حال گسترش در محیط می باشند. این قارچها در هوا، آب، غذا و گرد و غبار نیز یافت می شوند.
كلانژيت

كلانژيت

كله‌ سيستيت‌ يا كلانژيت‌ به عفونت‌ يا التهاب‌ ناشی از سنگ کلدوک كيسه‌ صفرا يا مجراي‌ صفراوي‌ كه‌ منتقل کننده صفرا از كيسه‌ صفرا به‌ روده‌ كوچك‌ می باشند گفته می شود. گاهی ممکن است این بیماری با هپاتيت‌، پانكرآتيت‌ (التهاب‌ لوزالعمده‌) يا زخم‌ دوازدهه‌ اشتباه‌ گرفته شود. در كودكان‌ يا نوجوانان‌ اين‌ وضعيت‌ به ندرت رخ می دهد.
پاکسازی پوست

پاکسازی پوست

داشتن پوستی زیبااز دغدغه های انسان است. یکی از آنها دانه های سرسیاهی هستند که بر روی گونه ها و بینی جلب توجه می کنند که باعث از بین رفتن شفافیت پوست می گردد و پوست را مکدر و ناصاف نشان داده و باعث آزار می گردند. اگر مدت زياديست که از پاک سازی پوستتان غافل مانده ايد ويا پوست لطيفي نداريد، پوست شما نیازمند یک پاکسازی اصولی می باشد.
سیفلیس

سیفلیس

از خطرناک ترین و به قطع سهمگین ترین بیماری های مقاربتی جهان که ابتلا به آن زندگی فرد درگیر را مختل میکند بیماری سیفلیس است. این بیماری بیشتر در کشورهایی رواج دارد که روابط جنسی نامشروع در آنها بلا مانع است. این بیماری باعث تخریب گسترده بافتی می شود.
هیپنوتیزم

هیپنوتیزم

هيپنوتيزم كه مشتق از كلمه هيپوز يوناني است و معني خواب مي دهد، در واقع خواب نيست بلكه حالت خواب گونه اي است كه بايد آن را حالتي از حالات و اطوار روان آدمي بشمار آورد. آنچه از فوايد هيپنوتيزم مي توان گفت صرفا عمليات اجرايي نيست بلكه بيشتر عمليات درماني مربوط به بيماريهاي عصبي – رواني يا روان تني مي باشد كه از طريق هيپنوتيزم خاص درمان مي باشد.
لوسمي

لوسمي

سرطان یکی از بیماری های کشنده است که متأسفانه تاکنون درمان کاملی برای آن پیدا نشده، و دارای انواع مختلف می باشد که یکی از آنها سرطان خون می باشد، که خود سرطان خون هم انواع مختلفی دارد، لنفوسيتي مزمن يا لوسمي در واقع نوعي سرطان خون است كه در آن سلولهاي سرطاني ، در مغز استخوان تجمع پيدا کرده و جايگزين سلول هاي طبيعي مي شوند.
 سندرم کاوازاکی

سندرم کاوازاکی

یکی از سندرم هایی که اغلب در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد سندرم کاوازاکی می باشد. این بیماری با علت ناشناخته باعث التهاب عروق خونی در سرتاسر بدن می شود. آمار ابتلا به این بیماری 37 کودک پسر به یک کودک دختر می باشد.
طب ورزشی

اولویت ها در طب ورزشی

طبق گزارش WHO تا سال 2020 شایع‌ترین علت مرگ و میر انسان‌ها بیماری‌های قلبی – عروقی هستند و کم‌تحرکی یکی از مهمترین عوامل خطرزا محسوب می‌شود. نقش ورزش در بهداشت روانی از جمله ایجاد نشاط در خانواده، پیشگیری از افسردگی، اضطراب، افزایش اعتماد به نفس و... ثابت شده است و پرداختن به امر ورزش همگانی، تأثیر بسزایی در بهداشت روانی جامعه خواهد داشت.
ساس

ساس

با تکامل یافتن انگل های خارجی حیوانات ساکن غار مانند خفاشها، در زمان غارنشینی، ساس ها به وجود آمده اند. ساس از خون انسان و دیگر جانداران خون‌گرم تغذیه می‌کند. دو نوع ساس به نام های ساس معمولی و ساس گرمسیری از نظر بهداشتی برای انسان ها اهمیت دارد.
زرد زخم

زرد زخم

یکی از شایع ترین انواع عفونت های پوستی زردزخم می باشد. زردزخم یک بیماری عفونی واگیردار است که در قسمت های سطحی پوست ظاهر می شود. این بیماری ممکن است در تمام سنین رخ دهد ولی بیشترین شیوع آن در کودکان 2-6 سال که در مناطق آب و هوایی گرم زندگی می کنند و از نظر بهداشتی دارای شرایط مساعدی نمی باشند دیده شده است
کروتزفلد جاکوب

کروتزفلد جاکوب

یکی از بیماری های عصبی و کشنده که باعث تحلیل مغز در انسان می شود بیماری کروتزفلد جاکوب (CJD) می باشد. مردان و زنان به نسبت مساوی در حدود 60 سالگی گرفتار این بیماری می شوند. در سطح جهان 1 نفراز هر یک میلیون نفر به این بیماری مبتلا می شوند.

صفحه‌ها