امتیاز: 
تعداد مشاهده: 29987 بار
دستگاه تناسلی مردان

دستگاه تناسلی مردان

 
یکی از مسائلی که در انسان ها کسب اطلاعات راجع به آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد دستگاه تناسلی می باشد. این دستگاه در مردان مسئولیت تولید اسپرم و انتقال آن به دستگاه تناسلی زنان را بر عهده دارد که توسط دستگاه تناسلی زنان این اسپرم ها ترکیب شده و سلول تخم را تولید می کنند، که نتیجه آن تولید جنین می باشد.
دستگاه تناسلی مردان مسئول تولید اسپرم و انتقال آن به دستگاه تناسلی زنان است. اسپرم با تخمک تولید شده توسط دستگاه تناسلی زن ترکیب شده و سلول تخم را تولید می کنند که نهایتاً به جنین تبدیل می شود. همچنین این دستگاه هورمون‌های مردانه تولید می کند که سبب بروز علائم بلوغ و ظاهر مردانه می شود.دستگاه تناسلی مردانه شامل بیضه‌ها، مجاری اپیدیدیم و وازدفران، کیسه منی، پروستات و آلت تناسلی مردانه می باشد. آلت تناسلی و بیضه ها در خارج از لگن و قابل مشاهده هستند ولی سایر اجزاء دستگاه تناسلی مردان در داخل لگن قرار دارند. بیضه ها به تعداد دو عدد توده بیضی شکل با طول حدود ۵ و قطر حدود ۳ سانتی متر در افراد بالغ در داخل کیسة ای بنام اسکروتوم از پشت آلت تناسلی به حالت آویزان هستند. بیضه‌ها تعداد بسیار زیادی اسپرم و همچنبن هورمون مردانه تستوسترون را تولید می‌کنند. تستوسترون مسئول ایجاد علائم بلوغ در مردان می باشد. مجاری اپی ‌دیدیم لوله های پیچ و تاب دار نازکی هستند که مایع منی حاوی اسپرم را از بیضه به مجرایی به نام وازدفران منتقل می کنند. سپس این مجرا وارد دو کیسه منی یا سمینال وزیکول در دو طرف مثانه می شود و اسپرم ها در آنجا ذخیره می شوند. در هنگام انزال، مایع منی از اینجا وارد مجرا انزال یا تخلیه کننده می شود و در بین راه ترشحات غده پروستات که این مجرا را احاطه کرده است به مایع منی اضافه می شود. مجرای انزال از داخل پروستات عبور کرده و در ادامه با مجرای خارج کننده ادرار یا همان پیشابراه یکی می‌شود که در واقع مجرایی می شود که در داخل آلت تناسلی مردانه قرار دارد و هم ادرار و هم مایع منی از آن بیرون می آید.برای مقاربت جنسی و خروج مایع منی آلت تناسلی باید حالتی کشیده پیدا کند که به آن نعوظ می گویند. 1- آلت تناسلی مرد شامل دو قسمت تنه و سر یا گلنس است. سوراخ خروج مایع منی و ادرار در سر آن قرار دارد. پوست سر آلت یا همان حشفه در هنگام ختنه برداشته می شود. آلت تناسلی مرد در حالت عادی شل است و حدود ۷ تا 5/7 سانتیمتر طول دارد. در حالت تحریک جنسی خونرسانی به آلت بسیار زیاد شده و نعوظ رخ می دهد و آلت سفت و کشیده می شود. در اینحالت طول آن به5/12 تا 16 سانتیمتر افزایش می یابد. لازم به ذکر است که اندازه آلت مردانه در افراد مختلف بسیار متفاوت است و نگرانی در مورد کوچکی آن غالباً بی مورد است، حتی در افراد دارای جثه بزرگ.

نظر کاربران

  • از فرم زیر برای ثبت دیدگاه خود استفاده بفرمایید.
  • مسئولیت محتوای دیدگاه کاربران بر عهده ی خود آنان می باشد.
مطالب مفیدی را تا به حال مطالعه کردم و از تولید کنندگان و پژوهشگران آن متشکرم ، من هجده سالمه و عمده وقتم را در نت بدنباله مطالب علمی میگردم و وجود این سایتها باعث مفید گذشتن (آن) و نبود اینجور وبگاه ها باعث به هدر رفتن و سوء استفاده ام از اینترنت میشود، امیدوارم همیشه بروز باشید... .
توحید
مطالب خوبی برای تازه وارد ها خوب هستش

نظر خود را در مورد این مطلب از طریق فرم زیر بنویسید